Opakowanie tabletek, prezerwatywa, wkładka domaciczna i test ciążowy.

  1. Istnieje wiele opcji antykoncepcji – pytanie brzmi, która z nich najbardziej Ci odpowiada?
  2. Rozbrykany nie musi być ryzykownym biznesem – nie, gdy istnieje wiele metod antykoncepcji, które odpowiadają różnym potrzebom.
  3. Antykoncepcja może być stosowana w celu zapobiegania ciąży, a niektóre rodzaje chronią również przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI).
  4. Możesz zadać sobie pytanie: Która metoda będzie najlepsza dla mnie i mojego stylu życia? Która metoda chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?
  5. A co z wygodą użytkowania? Możliwe efekty uboczne? Koszt? Jaka będzie skuteczność?
  6. Aby uczcić Światowy Dzień Antykoncepcji 26 września, dołącz do nas i podzielimy się nim, odkrywając niektóre z najpopularniejszych rodzajów środków antykoncepcyjnych – ze zdjęciami. Zaczynając od…

Prezerwatywa

Prezerwatywa jest jedyną formą antykoncepcji, która chroni przed większością chorób przenoszonych drogą płciową, a także zapobiega ciąży. Ta metoda antykoncepcji może być stosowana na żądanie, nie zawiera hormonów i można ją z łatwością nosić przy sobie. Występuje w odmianach męskich i żeńskich.

Prezerwatywy dla mężczyzn są nawijane na penisa w stanie erekcji i działają jak fizyczna bariera zapobiegająca przepływowi płynów seksualnych między ludźmi podczas seksu. Prezerwatywę dla kobiet umieszcza się w pochwie tuż przed stosunkiem. Biorąc pod uwagę typowe zastosowanie, prezerwatywa dla kobiet nie jest tak skuteczna jak prezerwatywa lateksowa dla mężczyzn i przyzwyczajenie się do niej może wymagać trochę praktyki.

Zalety to: To najlepsza ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową; może być używany na żądanie; wolne od hormonów.

Wady obejmują: Może się oderwać lub odpaść podczas seksu, jeśli nie jest właściwie używany; niektórzy ludzie są uczuleni na prezerwatywy lateksowe.

Doustna pigułka antykoncepcyjna

To mała tabletka przyjmowana raz dziennie. Doustna pigułka antykoncepcyjna jest najczęściej zgłaszaną metodą antykoncepcji stosowaną przez kobiety australijskie. Do wyboru jest kilka różnych rodzajów pigułek, więc chodzi o znalezienie odpowiedniej dla siebie. Tabletka złożona zawiera estrogen i progestagen, a minipigułka zawiera tylko jeden hormon – progestagen. Pigułka może mieć wiele zalet, jednak pamiętaj o jej przyjmowaniu na czas. zobacz jak zadbać o siebie

Zalety zażywania pigułki to: Wysoka skuteczność przy prawidłowym stosowaniu; pozwala na spontaniczność seksualną i nie przerywa seksu; niektóre tabletki mogą nawet skrócić obfite i bolesne miesiączki i/lub mogą mieć pozytywny wpływ na trądzik.

Wady obejmują: Zapomnienie o zażyciu pigułki oznacza, że ​​nie będzie ona tak skuteczna; mogą go używać tylko kobiety; nie jest odpowiedni dla kobiet, które nie mogą stosować antykoncepcji zawierającej estrogeny; nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pigułka jest dostępna tylko na receptę wystawioną przez lekarza, więc odwiedź lokalnego lekarza lub klinikę zdrowia seksualnego.

Zamknij się z pakietu pigułki trzymanej w dłoni.

Doustna pigułka antykoncepcyjna jest przyjmowana raz dziennie i jest obecnie najczęstszą metodą antykoncepcji stosowaną przez kobiety w Australii.

Wkładka domaciczna (IUD)

To małe urządzenie w kształcie litery T jest wykonane z materiału zawierającego hormon progesteronowy lub plastiku i miedzi i jest instalowane wewnątrz macicy kobiety przez przeszkolonego pracownika służby zdrowia. Jest to długo działająca i odwracalna metoda antykoncepcji, która w zależności od rodzaju może pozostać na miejscu przez okres od 3 do 10 lat.

Niektóre wkładki domaciczne zawierają hormony, które są stopniowo uwalniane, aby zapobiec ciąży. Wkładka domaciczna może być również skuteczną antykoncepcją awaryjną, jeśli zostanie założona przez pracownika służby zdrowia w ciągu pięciu dni (120 godzin) od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Wkładki wewnątrzmaciczne zawierające miedzi są skuteczne w 99%, a te zawierające hormony w 99,8%, więc jesteś tak chroniony, jak to tylko możliwe, dzięki metodzie antykoncepcyjnej.

Wady obejmują: Nieregularne krwawienie i plamienie występuje w ciągu pierwszych sześciu miesięcy użytkowania; wymaga przeszkolonego pracownika służby zdrowia do wkładania i wyjmowania; nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Implant antykoncepcyjny

W tej metodzie mały, elastyczny pręcik umieszczany jest pod skórą w ramieniu kobiety, uwalniając formę hormonu progesteronu. Hormon zatrzymuje uwalnianie komórki jajowej przez jajnik i zagęszcza śluz szyjki macicy, co utrudnia przedostanie się plemników do macicy. Implant wymaga niewielkiego zabiegu z zastosowaniem znieczulenia miejscowego w celu dopasowania i usunięcia pręcika i należy go wymienić po trzech latach.

Zalety implantu to: Wysoka skuteczność; nie przerywa seksu; to długotrwała, odwracalna metoda antykoncepcji.

Wady obejmują: Wymaga przeszkolonego pracownika służby zdrowia do wkładania i wyjmowania; czasami początkowo może wystąpić nieregularne krwawienie; nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk zawiera syntetyczną wersję hormonu progestagenu. Podaje się go w pośladek lub ramię kobiety, a przez następne 12 tygodni hormon jest powoli uwalniany do krwiobiegu.

Plusy: Zastrzyk trwa do trzech miesięcy; jest bardzo skuteczny; pozwala na spontaniczność seksualną i nie przerywa seksu.

Wady: wstrzyknięcie może powodować zaburzenia miesiączki lub nieregularne krwawienie; wymaga śledzenia liczby wykorzystanych miesięcy; nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  1. Ręce trzymające strzykawkę.
  2. Zastrzyk antykoncepcyjny wykorzystuje progestagen, aby zapobiec ciąży.
  3. Awaryjna pigułka antykoncepcyjna (pigułka „dzień po”)

Pigułka antykoncepcji awaryjnej może być stosowana w celu zapobiegania ciąży po stosunku, jeśli antykoncepcja nie była stosowana, prezerwatywa uległa uszkodzeniu podczas stosunku lub kobieta była napastowana seksualnie.

Chociaż czasami nazywa się ją pigułką „dzień po”, może być skuteczna nawet przez pięć dni po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Im szybciej zostanie podjęta, tym jest skuteczniejsza; przyjmowany w ciągu pierwszych trzech dni po stosunku zapobiega około 85% spodziewanych ciąż.

Ta pigułka zawiera specjalne dawki hormonów żeńskich. Każda kobieta może zażyć antykoncepcję awaryjną, nawet te, które nie mogą przyjmować innych doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Można go kupić bez recepty w aptece lub drogerii.

Do częstych działań niepożądanych antykoncepcji awaryjnej należą nudności, wymioty, a następna miesiączka może być wczesna lub opóźniona. Antykoncepcja awaryjna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY