Nierozerwalnie łączą się nam z dzieciństwem. Zabawki to wszystkie przedmiotach, jakich jako dzieci używaliśmy do zabawy. Nawet dzieci z najbiedniejszych krajów posiadają swoją zabawkę, zrobioną osobiście z dostępnych materiałów. Taka już istota małego człowieka, że rozwija się oraz poszukuje przyjaciela po raz pierwszy w zabawce. Te ukochane, z którymi kładliśmy się spać obdarzamy nadzwyczajnym sentymentem i pamiętamy przez wiele lat.

W tej chwili dominuje na świecie nastrój typowo konsumpcyjny, w takim razie dzieci przy okazji jakiegokolwiek święta, w pewnych momentach bez okazji dostają ciągle nowatorskie egzemplarze ulubionych lalek i klocków. Przekonanie o ich niezbędność w obszernej liczbie, wypływa u dziecka bodaj z porównywania własnego małego majątku z kolegami w przedszkolu. Na pewno styka się też z reklamami, jakie pokazują jak zabawki ożywają. Odmienną sprawą jest wychowanie.

Specyficzne dla nas jest rozpieszczanie dzieci, jakie tłumaczymy szablonowym zapewnieniem im tego, czego sami nie mieliśmy w dzieciństwie. Z drugiej istnieją rodziny, gdzie dzieci dzielą razem jedną zabawkę, albowiem na następne nie ma pieniędzy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że zabawki nie są tylko atrybutami dziecięcymi. Również dorośli zajmują się nimi, a ukochane czworonogi cieszą się z piszczących igraszek zwierzęcych.

Jednak zabawki dziecięce są specyficzne. Przede wszystkim mają dzieciom sprawiać radość oraz zapełniać czas przeznaczony na zabawę. Powinny być wykonane z materiałów, które nie uczulają delikatnej skóry, a w wypadku najmłodszych pociech nie zawierać łatwych do urwania czy też wolnych elementów, które można połknąć – wobec tego porządniej sprawić tablice sensoryczne. Znaczącą cechą zabawek są też ich przymiotniki edukacyjne, przez jakie dziecko poznaje nowatorskie zjawiska oraz przedmioty ze własnego otoczenia.

Do tego przedziału zaliczymy np. książeczki a również instrumenty z opcją naśladowania odgłosów zwierząt. Zabawki nie muszą wzbudzać w dziecku nadmiernej agresji, ani ukazywać złych wzorów zachowań. To przykre w dobie gier komputerowych i mniejszego czasu przeznaczonego dla dziecka, coraz znacznie więcej rodziców kupuje to co dziecko chce, nie sprawdzając wcześniej czy po pierwsze zabawka nadaje się do wieku dziecka, po drugie jakiego rodzaju emocje wyzwala.