Nałóg alkoholowy jest niezwykle specyficznym wariantem problemu. Celowo sprecyzowany jest tutaj mianem kłopotu, nie choroby, ponieważ pierwsza trudność polega na braku akceptacji tego terminu przez uzależnionych. Umysłowość ludzka ma tendencje do kamuflowania faktów, tłumaczenia różnorakich, niepokojących zjawisk na swoją korzyść.

Skutkiem tego również i w przypadku alkoholizmu chorzy umieją długo nie przyznawać się, że przestali dominować nad własnym organizmem, jego wymogami i skłonnościami. W Polsce to przykre bezustannie lekarze psycholodzy i psychoterapeuci są zagadnieniem tabu, wstydliwym.

Społeczeństwo odnosi się do tych profesji niechętnie oraz z rezerwą, traktując je jako ostateczność. Jest to stanowisko gruntownie bezpodstawne, zbudowane na bazie uprzedzeń. W rzeczywistości funkcje te piastowane są poprzez wykwalifikowane osoby, które na celu mają niesienie pomocy innym. Pomoc taka obejmuje także walkę z nałogami, w jaki sposób w tym kontekście leczenie alkoholizmu i odtruwanie – więcej na kroplówka na kaca. Może być ona niebezużyteczna, a nawet w szeregu przypadków ratująca życie oraz zdrowie, bo każda funkcja stworzonego przez nas organizmu zasadza się na psychice.

W momencie, gdy jest słaba, rozpoczyna szwankować, odbija się to bezpośrednio na samopoczuciu cielesnym. Pamiętajmy wobec tego, że gdy dotknie kogoś jeden z najbardziej bolesnych kłopotów, jakim jest choroba alkoholowa, żeby zmagania z nim zacząć od wizyty u specjalisty. Niesłychanie ważne jest, żeby zwrócić się po pomoc zarówno dla siebie, jak i dla osoby uzależnionej.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY