Organizując ogród, warto na samym początku rozdzielić go na trzy fundamentalne części. Część reprezentacyjną, wypoczynkową i gospodarczą. Jakakolwiek z tych części nie ma zachodzić na drugą oraz powinny być porządnie oddzielone. Część reprezentacyjna, tak zwany przedogródek to powierzchnia znajdującą się przed domem. W tym regionie można sadzić roślinki, które najdłużej będą pełniły funkcję ozdobną.

Powinny być to kwiaty oraz krzewy o długim okresie kwitnienia, lub też późnym wchodzeniu w stan uśpienia. Dróżki powinny pozwolić użytkownikom na szybkie oraz bezproblemowe dojście do bramki lub hangaru. Druga część, jest częścią wypoczynkową. W jaki sposób sama nazwa podkreśla powinna być przeznaczona na odpoczynek – znacznie więcej na wycinka drzew piaseczno. Kojarzy się to z tym, iż ma znajdywać się za budowlą. W tej części ogrodu muszą znajdywać się takie szczegóły małej architektury jak: tarasy, altanki, grill lub spory trawnik gwarantujący gry oraz zabawy dla najmłodszych.

Część trzecia oraz najważniejsze to część gospodarcza. Jest to strefa, jaka powinna znajdywać się na uboczu naszej klarownej działki, ze względu na znajdujące się tutaj obiekty. Zwłaszcza ta część przeznaczona jest na zlokalizowanie takich elementów jak: śmietniki lub kompostowniki.

W tej części również można umieścić domek gospodarczy, w którym będziemy chować wszelkie wymagane nam narzędzia do pielęgnacji naszego ogrodu. Koszenie może się odbywać w czasie, gdy trawniki są suche. Jest to spowodowane lepszym wykonaniem koszenia i faktem, iż trawa wtenczas o wiele lepiej znosi koszenie.