Drewniane podłogi z surowych desek, inaczej tak zwane „białe podłogi” stosowane były nie tylko w wiejskich domach, jednak oraz w drewnianych domach w mieście. W miastach przemysłowych, gdzie większość pracobiorców rekrutowała się z szukającej bardziej profesjonalnego bytu ludności okolicznych wsi, pewne tradycje życia powszedniego oraz sposobu aranżowania domu przenoszone były właśnie ze wsi.

Tak w następstwie tego, w naturalny sposób, w miejskich mieszkaniach, będących apartamentami robotniczymi powszechnie wykorzystywano podłogi drewniane z surowych desek. Ciekawą opcją są również bambusowe podłogi – bambusowe podłogi. Kładzione były one na belkach podwalinowych, jakie niekiedy układane były wprost na gruncie. Powierzchnię pod podłogą wysypywano suchym piaskiem, który pełnił rolę izolatora i pochłaniacza wilgotności.

Na nim bezpośrednio układane były belki oraz do tych belek przybijana podłoga. Grubość desek podłogowych i ich szerokość oraz długość nie były jakoś znormalizowane, zależały od jakości osiągalnego materiału. Tudzież na pewno wszelkie ich wymiary były większe od desek podłogowych obecnie dostępnych w sprzedaży. Jako jeden z najbardziej elitarnych rodzajów posadzek wykorzystywanych we wnętrzach mieszkalnych używane były (oraz dalej są) parkiety z dębowej klepki.

Nawet te najprostsze, układane w stereotypową „jodełkę” przydają wnętrzu dostojeństwa i elegancji. Pierwotnie podłogi drewniane wykonane z drzewa dębowego konserwowane były tylko poprzez woskowanie i polerowanie. Drewno dębowe należy do najtwardszych oraz najbardziej odpornych na ścieranie gatunków drewna, wskutek tego bez zarzutu nadaje się na posadzki. Poza tym, jego użyteczność do takiego użycia podwyższa odporność na działanie wody oraz jasna barwa.

Wyszlifowane klepki dębowe, po nasyceniu woskiem zyskują głęboką, ciepłą barwę, a wyszlifowanie daje wrażenie czystości oraz przestronności wnętrza domu. Żeby podłoga nie utraciła połysku, woskowanie trzeba było systematycznie powtarzać, tak samo jak froterowanie i polerowanie. Przy bardziej intensywnej eksploatacji podłogi, jak na przykład w przedpokoju bądź pokoju dziecinnym.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY