Tokarka to maszyna stosowana do automatycznej obróbki jakichś przedmiotów. Tokarki cnc przeznaczone są do obróbki ubytkowej polegającej na ścinaniu poszczególnych części jakiegoś przedmiotu – sprawdź Toczenie CNC. W ten sposób uzyskiwane są tak zwane wióry.

Kształt części roboczej tego sprzętu jest zaostrzony. Mają one kształt zbliżony do walców czy też stożków. Bazowym narzędziem jest wiertło lub też nóż tokarski innymi słowy narzędzie jednoostrzowe wykorzystane w rozmaitego rodzaju tokarkach. Obróbka taka nazywana jest toczeniem.

Jest to obrabianie brył zewnętrzne i wewnętrzne. Jest to wprowadzanie danego przedmiotu w ruch kołowy czy też też obrotowy. Tokarki dzielą się na m.in. kłowe a następnie na kopiarki, ciężkie, precyzyjne, wielonożowe i uniwersalne. Następnym typem tokarek są uchwytowe, karuzelowe, tarczowe, półautomaty tokarskie, rewolwerowe, automaty tokarskie wielowrzecionowe oraz jednowrzecionowe, zataczarki innymi słowy służą do zataczania ostrzy narzędzi o wielu ostrzach, zegarmistrzowskie i branżowe nazywane także jako odpowiednie.