Wody gruntowe wydają się być niezwykle głęboko oraz nie wydają się kreować zagrożenia. Chociaż czasami w zapowiedziach pogody wolno usłyszeć, iż ulewne deszcze podniosły poziom wód gruntowych, a tym samym zalały bądź też podmyły część terenów w danym województwie. Odwierty geotermalne przestrzegane w celu ogrzania domostw praktykowane są wiec na wysokości od 2m do nawet 180m. Tak kolosalna różnica wynika ze sposobu prowadzenia odwiertów, rur, wysięgników oraz przyłączy cieplnych.

Tak przyrządzone pompy ciepła gwarantują stałą wysoką temperaturę w ogrzewanym tak domu. Żeby wykopać rów w pionie o długości 180 m wypada zastosować specjalistyczny sprzęt. Prócz wiertła wykonanego z najszlachetniejszych materiałów, np. diamentu wypada je niekiedy wyposażyć na dodatek w tak zwane koronki wiertnicze. Sprzęt ten wyposażony jest też w zawór wypełniony tzw. płukanką. Jest to mieszanina wody i przeróżnych pierwiastków.

Takie złączenie zezwala usuwać nadmiar ziemi z miejsca odwiertu do góry – na powierzchnię. Jeżeli nie pragnie się kopać tak głęboko wielkość 180m można rozłożyć na 2x90m lub ewentualnie więcej otworów. Ochrona środowiska stała się ostatnimi czasy niesłychanie modna. Każdy pragnie żyć w zgodzie z naturą, bo takie zachowanie popularyzuje Unia Europejska i cały Zachód. Ekologia dotarła również w dziedzinę energetyki. Pompy ciepła zasilane materiałami takimi jak węgiel, gaz czy drewno, mimo że są one naturalne, emitują szkodliwe dla atmosfery spaliny – panele fotowoltaiczne Wrocław. Właśnie dlatego Polacy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich domów przez podłogę. Ciepło doń pompowane jest z takiego źródła jak pionowe lub ewentualnie poziome odwierty geotermalne.

Mile pobierane z gruntu ma stałą temperaturę oraz stałą moc, w wielu przypadkach takie ogrzewanie podłogowe jest gruntownie bezobsługowe. Wydajność tego systemu przewyższa ogrzewanie centralne nawet o 400%. Dodatkowo instalacja jest niedostrzegalna dla oka, pociągnięta pod podłogą, i eliminuje obecność szpecących wnętrza kaloryferów. Niemniej jednak najważniejszą zaletą jest opłacalność. Koszty ponoszone są praktycznie jednokrotnie w czasie dokonywania odwiertów oraz zakupie pomp.