Dawno temu pewny wieszcz narodowy pisał o zdrowiu, że tylko ten de facto umie się nim cieszyć, kto rozpoczyna posiadać z nim kłopoty. Ponoć słowa obszernych pisarzy są ponadczasowe, pomimo tego te praktyczne straciły trochę na znaczeniu.

W dzisiejszych czasach, gdy medycyna dokonuje niewyobrażalnych wyraźnie cudów, ludzie mając pełne przekonanie, iż zaniedbania względem zdrowia bez trudu da się zniwelować, muszą zwracać mniejszą uwagę na tak zwany zdrowy tryb życia. Często okazuje się niemniej jednak, że jest wprost przeciwnie. Ludzie stawiają zdrowie nieraz na pierwszym miejscu w hierarchii swoich życiowych priorytetów.

Zdrowie oraz profilaktyka zdrowotna często okazuje się być modna. Medycyna w dużym tego słowa znaczeniu nie sprzyja obecnie tylko do naprawiania zdrowia – znacznie więcej na choroby zakaźne. Medycyna w kolosalnej mierze spełnia funkcje profilaktyczne. Nie chodzi tu tylko o badania profilaktyczne, lecz także o pomoc w dniu codziennym. Poza dietami, sportem oraz innymi elementami zdrowego trybu życia, ludziom na co dzień pomagają różne gałęzie medycyny.

Niwelujemy negatywne następstwa życia dziennego, które odbijają się na naszym zdrowiu na dużo różnych sposobów. Weźmy na przykład pod szczególną uwagę dbanie o kondycję psychiczną. Wielu ludzi korzysta z rad psychologa. Nie jedynie w momentach załamania, jednakowoż również profilaktycznie, na przykład w związku z wariantem wykonywanej pracy. Nawet pozornie nie powiązana z medycyną kąpiel ma działanie uzdrawiające ze względu na dodawane do mydeł substancje aromatyczne. Innym aspektem dbania o zdrowie są wszelkiego typu salony odnowy biologicznej.