Sprężarki posiadają zdolność przemiany ciśnienia gazu. Cząsteczki medium pozostają najzwyczajniej w świecie stłoczone w mniejszej objętości. Ma to wpływ na ruch, gęstość oraz temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego rodzaju efekty są niesłychanie pożądane. Na przykład w pracy szlifierek i wiertarek. Wykorzystuje się tutaj duże ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Tudzież dystrybucja gazów, oraz wszelkie natryski są oparte na wymuszaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba bądź sypkie ciało stałe. Jeżeli różnica między ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco obszerna, dopuszczalne jest przetłoczenie umownego materiału.

Oprócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest również obecna w każdym normalnym domu. Wiatrak wprawia w ruch powietrze, a więc wymusza jego przepływ w danym kierunku – sprawdź filtry sprężonego powietrza. Odkurzacz to nic innego, jak maszyna do przetłaczania powietrza. Przechodząc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek ciągle korzystających z oferty naszej firmy. Należy pamiętać, że budowa sprężarki jest ściśle połączona z jej przeznaczeniem. Dlatego niektóre urządzenia nie przypominają pospolitych sprężarek. Choćby wentylatory, jakie różnią się wyglądem od sztampowych maszyn tłokowych.

Budowa i funkcje sprężarki są ściśle połączone z jej przeznaczeniem. Inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa lub wentylator. Wskutek tego rozróżniamy parę kryteriów podziału. Przed zakupem rzeczowego modelu, powinniśmy dogłębnie określić wszelkie indywidualne potrzeby. Przede wszystkim musimy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina bądź też jeden, czysty gaz. W następnej kolejności rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr oznaczany grecką literą „pi”. Informuje o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w jakiej ciśnienie wzrosło maksymalnie o dziesięć kilopaskali. Nieco znacznie większy spręż wykazuje dmuchawa oraz kompresor.

Urządzenia dzielimy też na przepływowe oraz wyporowe. Klasyfikację skonstruowano ze względu na różnorodnego typu rozwiązania techniczne. W maszynach przepływowych znajdują ruchome szczegóły, odpowiedzialne za spręż. Tudzież w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, który zasysa gaz. Mniej istotną kwestią jest wymiar urządzenia. Jesteśmy w stanie zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Jednakże w znaczących zakładach przemysłowych pojawiają się tylko machiny stacjonarne.