Jak świat światem drzewo było jednym z bazowych surowców do wyrobu najrozmaitszych sprzętów i niezastąpionym budulcem. Jest to jednakże bez wątpienia materiał wywodzący ze źródeł trudno odnawialnych. Łatwiej jest las wyciąć oraz przerobić na drzewo niż doczekać się jego odtworzenia. Opracowanie technologii wytwarzania płyt wiórowych stało się, w sposób ewidentny, sprzymierzeńcem w obronie oczywistych zasobów leśnych. Wykonaniu najłatwiejszych szczegółów z litego drzewa akompaniuje zawsze powstawanie towarów ubocznych, innymi słowy odpadów. Okazało się, iż część z tych śmieci można wykorzystać oraz to nie bez żadnego ale jako opał.

Płyty wytwarza się bo, jak sama nazwa wskazuje z wiórów, odpadów, powstających w trakcie obróbki drewna, inaczej przetwarzania go na deski, klepki, oraz wszelkiego rodzaju elementy z litego drzewa. Odzyskiwanie wiórów do wykonania płyt powoduje, że gospodarka surowcem staje się znacznie bardziej oszczędna, chroniąca następne drzewka przed wyrębem, a w następstwie tego stwarza realną możliwość regeneracji lasów i wszelkich zasobów drewna.

Zakres wykorzystywania płyt wiórowych jest wybitnie szeroki i wolno śmiało oznajmić, że cały czas jest rozszerzany jednocześnie z poprawianiem jakości wytwarzanych płyt. Zatem poliwęglan lity są w budownictwie, jako materiał pomocniczy do egzekwowania podziałów pomieszczeń, podkładów pod schody lub podłogi.

Polepszająca się bez ustanku jakość wiórowych płyt, pozwala je też zastosować w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, takich jak kuchnie czy łazienki. Surowe płyty wiórowe mają powierzchnię wymagającą dodatkowego opracowania oraz wykończenia, innymi słowy pokrycia wykładziną czy też płytkami PCV, a też glazurą bądź terakotą. Wykorzystanie płyt wiórowych w miejsce desek z litego drewna obniża znacznie koszty inwestycji budowlanej oraz nie musi w żadnym wypadku skutkować pogorszeniem jakości wykończenia, jeżeli jedynie użyty materiał zastosowany jest zgodnie z właściwymi normami i świadomością jego atrybutów oraz ograniczeń. Tak w następstwie tego zbudowanie, na przykład, schodów zewnętrznych z płyty wiórowej z góry skazane jest na fiaska.