Jednym z istotniejszych dokumentów, jakie muszą posiadać właściciele dużej części domów i mieszkań, jest Świadectwa energetyczne. Dokument ten ma za zadanie przede wszystkim poświadczać, ile energii jest potrzebne do jego ogrzewania i codziennej eksploatacji. A to bardzo się może różnić zależnie od rozmiaru obiektu, jego wyposażenia i stanu technicznego.

Posiadanie takiego świadectwa pozwoli na przykład wynajmującym czy kupującym oszacować, na jakie koszty powinni się nastawić i jakie inwestycje będą potrzebne. Takie świadectwo wykonane być może jedynie przez certyfikowaną osobę, która posiada konieczne doświadczenie i umiejętności. Jeśli będzie chodziło o koszty, to wcale one nie są jakoś specjalnie wygórowane. Za niewielkie mieszkanie albo garaż w zupełności powinna wystarczyć suma mniej więcej trzystu, przy większych budynkach wzrośnie ona kilka razy.

Nasze przepisy określają dokładnie, jakie informacje powinny zawierać wykonane w prawidłowy sposób Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych musi się więc znaleźć frontowe zdjęcie obiektu, szczegółowy plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, oraz informacja o budowie ścian i stropów. Uwzględnić też należy sposób ogrzewania wnętrza, jak też podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Istotną częścią także będą obliczenia wykonane przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do jakich się bierze otrzymane informacje. Taki certyfikat po zrobieniu jest ważny przez dziesięć lat, ale jeśli wykona się w międzyczasie się jakieś istotne modyfikacje, to należy go zrobić ponownie.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY