O tym, jak pozytywnie najróżniejsze edukacyjne zabawki wpływają na rozwój małych dzieci, wielokrotnie już wspominano. Jedną z ciekawszych tego typu zabawek są tablice manipulacyjne, jakie od pewnego czasu zaczęły się cieszyć rosnącą popularnością pośród opiekunów. Tablice tego typu oferowane są w wielu miejscach, można wybierać zarówno wśród dużych jak i małych modeli. Z reguły składają się z płyty wykonanej ze sklejki lub drewna, do jakiej zostały przyczepione rozmaite przedmioty.

Wszystkie elementy tablic w jakiś sposób mogą być przesuwane, przekręcane, obracane czy naciskane, dzięki czemu maluchy ćwiczą na nich nowe umiejętności. Przedmiotami może być w zasadzie wszystko, co niesie jakieś edukacyjne wartości. Bardzo często tablica manipulacyjna zawiera kółka zębate, suwaki i pokrętła, lecz również różnego rodzaju przedmioty wyposażone w przyciski. Świetnie się też sprawdzają różnego rodzaju rurki, do których można wrzucać niewielkie kulki, a także cymbałki, dzwonki czy trąbki.

Takie tablice mogą być używane już przez roczne maluchy, ale często i pięcioletni odkrywcy spędzają na zabawie wiele godzin. Lecz nie tylko o rozrywkę będzie chodzić, ale także o rozwijanie zdolności manualnych i wyobraźni, a w tym tablica edukacyjna dla dzieci jest niezastąpiona. Każdy element tablicy edukacyjnej jest jakimś wyzwaniem, a żeby coś się udało otworzyć czy przesunąć, czasami trzeba się trochę postarać. Taka forma zabawy doskonale stymuluje różne zmysły, nie tylko sam dotyk i wzrok, lecz bardzo często także słuch. Oprócz tego uczy dzieci cierpliwości i skupienia, to znaczy tak przydatnych w życiu dorosłym cech.

A jednocześnie przez to, że wszystkie elementy są bezpieczne, to nie ma żadnego ograniczenia w zaspokajaniu swoje ciekawości. Maluchy mogą wszystkiego dotknąć, wszystko przesuwać lub naciskać, i sprawdzić tym sposobem, jak konkretne przedmioty funkcjonują i się zachowują. Wykonane porządnie tablice edukacyjne mogą być świetną zabawką nawet przez kilka lat, i dzień po dniu będą uczyć dzieci nowych umiejętności.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY