Gazowe i hydrauliczne instalacje wymagają nieustannej kontroli, czy coś się z nimi nie dzieje. Szczególnie ważne to jest w zastosowaniach przemysłowych, w których nawet drobna awaria może doprowadzić do czegoś poważnego. Z tego też powodu bardzo dużą rolę odgrywają w przypadku takich układów pomiary podstawowych parametrów, co pozwoli zdiagnozować awarie i nieszczelności. Przy takich pomiarach stosowane są różne metody, bardziej i mniej zaawansowane.

Jedna z popularniejszych to króćce pomiarowe, które z jednej strony są tanie i łatwe w montażu, a pozwalają z drugiej na precyzyjne zmierzenie temperatury czy ciśnienia cieczy w rurach. Takie elementy są dostępne w wielu różnych odmianach i rodzajach, dzięki czemu raczej nie będzie kłopotu z dobraniem odpowiedniego. Jeżeli pojawi się taka potrzeba, to króćce producent może też wykonać model z odpowiednimi parametrami, wystarczy mu przesłać specyfikację i ustalonym okresie czasu dostać zamówione części.

Każdy montowany w instalacji króciec pomiarowy jest zrobiony z odpowiednio dobranego materiału, również pod kątem rodzaju cieczy, którą ma on mierzyć. Musi on też być odporny na działanie czynników atmosferycznych, a także zagwarantować dużą mechaniczną wytrzymałość. W pewnych przypadkach stosuje się stal nierdzewną, lecz również i specjalistyczne stopy stali odporne na kwasy. Średnice zewnętrzne króćców pomiarowych są przeważnie zestandaryzowane, dzięki czemu typowe modele wykorzystać można w rozmaitych instalacjach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY